profitart.cz

facebook logo 40x40 youtube logo 40x40

Aktuální projekty

 
 

THE TRIAL

mensi web

Unikátní mezinárodní divadelní projekt The Trial petrohradského režiséra Didenka v prostoru Kina 64 U Hradeb – inspirací je Kafka i současná ruská realita. 

THE TRIAL je mezinárodní divadelní projekt inspirovaný známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou. Šestice performerů v režii oceňovaného petrohradského režiséra Maxima Didenka (cena „Vyrobeno v Rusku 2016“ za nejlepší divadelní režii) vytvořila jedinečné pohybové představení speciálně pro probouzející se polyfunkční prostor legendárního Kina 64 U Hradeb v Mostecké ulici na pražské Malé Straně. Premiérové uvedení je na programu 27. a 28. února od 20.00 hodin.

Režisér Maxim Didenko se inspiroval mimo jiné autentickými přepisy výslechů současných politických vězňů, korespondencí a výpověďmi u soudů. Inscenace reflektuje projevy sovětských trestanců obžalovaných v období stalinismu i odsouzených nacistů v rámci Norimberského procesu. THE TRIAL se zamýšlí nad etickým a humanistickým smyslem soudů a samotného trestu smrti. Inscenátoři zkoumají prostého lidského jedince válcovaného mašinérií soudů.

„Kafkovy absurdní romány se postupně stávají obrazem každodenní ruské reality. Inscenaci tedy bude možné číst jako varování. Námět, který Kafka napsal před sto lety, je v širším kontextu opět aktuální.“ říká režisér Maxim Didenko.

Šest zkušených performerů hledá pod Didenkovým režijním vedením nový divadelní jazyk, který by odpovídal potřebám naší doby. THE TRIAL přináší pestrou škálu žánrů – od aktivistické performance k psychologickému divadlu. Propojuje současný tanec (tzv. postbalet), cirkus, pohybové divadlo s prvky hudebního a dokumentárního divadla. 

Inscenace je vyvrcholením třífázového tvůrčího procesu – v září 2015 se uskutečnil selektivní workshop. Druhá fáze proběhla loni v létě – intenzivní zkoušky, vývoj skriptů a partitur pro performery a work in progress v prostoru legendárního Kina 64 U Hradeb. Třetí fáze soustředěné tvorby se odehrává během těchto dní tamtéž a vyvrcholí jedinečnými uvedeními 27. a 28. 2. 

„V srpnu roku 2016 jsem viděla work-in-progres inscenace The Trial režiséra Maxima Didenka. Ve fascinujícím, syrovém prostoru 64 U Hradeb byl rozehrán mystický a existenciální zápas o lidství a spásu. Precizní souhra těl, slov a světel vytvořila silně očišťující divadelní zážitek. Didenko se svými performery nejde vyšlapanou cestou, ohledává možnosti sdělení i místa. Proto si myslím, že by měl tento site-specific  dosáhnout svého naplnění,“ říká Lenka Dombrovská z Divadelních novin.

THE TRIAL – premiéry 27. a 28. 2. 2017, vždy od 20.00
Režie: Maxim Didenko (RU)
Výprava: Pavel Semchenko (RU)
Kostýmy: Jana Stanulová (CZ)
Hudba: Ivan Kushnir (RU)
Účinkují: Róbert Nižník (CZ/SK), Martin Šalanda (CZ), Marta Sobotková (CZ), Jun Wan Kim (CZ/KR), Nela Kornetová (CZ/NO), Roman Zotov (CZ/RU)
Light design: Mikoláš Holba (CZ)
Projekce: Oleg Michaylov (RU)
Sound design: Andrey Shvestov (RU)
Asistenti režie: Adriana Spišáková (SK), Tereza Černá (CZ)
Producent: ProFitArt
Koproducent: Jsme U Hradeb, z.s.
Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kultury, Česko-německý fond budoucnosti
Partneři: DivadloX10, Institut Intermédií
Předprodej: https://goout.net/cs/divadlo/the-trial/thjtb/#"T":"2017-02-27T20:00:00"
Cena vstupenky: 350 Kč

V představení je objevuje nahota, není vhodné pro osoby mladší 18-ti let.

O režisérovi Maximovi Didenkovi

Petrohradský režisér Maxim Didenko aktivně vyhledává různé experimentální divadelní formy, jako je tanec, pantomima, klauniády, drama – a již od pol. 90. let v nich působí nejenom jako herec, ale i jako režisér. Poté, co dokončil vysokoškolské studium v oboru herectví a divadelní režie (Omská státní univerzita, Petrohradské státní divadlo a akademie umění), zůstal Didenko věrný alternativnímu divadlu. Mezi lety 2004 a 2009 byl členem souboru Derevo (Petrohrad − Drážďany). Od roku 2007 spolupracuje s ruským divadlem AKHE, věnuje se pedagogické činnosti a vlastním divadelním projektům. Jako režisér spolupracuje s producentem Slavou Poluninem. Působí v Rusku, Ukrajině, České republice, Německu a Brazílii. V září 2016 získal ocenění „Snob. Made in Russia“ v kategorii divadelní režie za inscenaci „Pasternak. My Sister – Life“.

O Kině 64 U Hradeb

Legendární Kino 64 U Hradeb bylo prvním nově vybudovaným poválečným kinem v Praze, na svou dobu bylo špičkově vybaveno panoramatickou projekcí a stereofonním zvukem. Zajímavostí je, že kino nebylo postaveno v souladu s tehdejším trendem, tedy s jednotným amfiteátrem hlediště, ale ve stylu předválečných kin s prostorem rozděleným na patro a balkon. Nejslavnější éru Kino 64 U Hradeb zažilo hned po svém otevření v roce 1964, kdy se stalo vyhledávaným premiérovým kinem. Útlum přišel s nástupem multikin v druhé polovině 90. let, tehdy bylo kino prodáno. V roce 2002 navzdory bouřlivým reakcím památkářů a médií kino zaniklo a celý prostor měl být přebudován na podzemní garáže. Ačkoliv se tento plán podařilo zastavit, dílo zkázy dokonaly povodně v roce 2002. 

Iniciátorem odvážné myšlenky po dvaceti letech znovu oživit Kino 64 U Hradeb byl Jan Čep společně s týmem spolupracovníků. V současné době se na obnově podílí několik subjektů, usilujících o vznik nového polyfunkčního prostoru. Spolek Jsme U Hradeb se věnuje především mapování historie a „paměti“ místa, komunikaci a také komunitnímu rozvoji projektu.