profitart.cz

facebook logo 40x40 youtube logo 40x40

Týdne divadla pro 64 U Hradeb

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                                                      13.10.2017

Mezinárodní divadelní projekt The Trial petrohradského režiséra Maxima Didenka se vrací v rámci Týdne divadla pro 64 U Hradeb. Spolu s představením Sávitrí Divadla Líšeň a komponovaným večerem pohybových jevištních miniatur Esence tance oživí vznikající multifunkční prostor.

Kino 64 U Hradeb uvede ve spolupráci s producentskou platformou ProFitArt několikadenní divadelní program. Ve dnech 24.- 27.října proběhne v rekonstruovaném prostoru site specific k podpoře revitalizace objektu. Na programu je mimo jiné dlouho očekávaný návrat představení THE TRIAL ruského režiséra Maxima Didenko.

THE TRIAL je mezinárodní divadelní projekt inspirovaný známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou. Šestice performerů v režii oceňovaného petrohradského režiséra Maxima Didenka (cena „2016 Snob. Made in Russia“ za nejlepší divadelní režii) znovu uvede pohybové představení kombinující performance art s projekcemi připravenými přímo na tělo bývalého kinosálu. Inscenace se mimo jiné opírá o autentické přepisy výslechů současných politických vězňů, korespondencí a výpověďmi u soudů. Inscenace reflektuje projevy sovětských trestanců obžalovaných v období stalinismu i odsouzených nacistů v rámci Norimberského procesu. THE TRIAL se zamýšlí nad etickým a humanistickým smyslem soudů a samotného trestu smrti. Inscenátoři zkoumají prostého lidského jedince válcovaného mašinérií soudů. Propojují současný tanec (tzv. postbalet), cirkus, pohybové divadlo s prvky hudebního a dokumentárního divadla.

V rámci festivalu bude dále uvedeno loutkové představení Divadla Líšeň Sávitrí. Příběh na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Vizuálně silný obraz barevných pohyblivých stínů na velkém plátně je doprovázen zvukově stylizovaným projevem vypravěče a hudebníka v jedné osobě ovládajícího soubor originálních, vlastnoručně vyrobených netradičních hudebních nástrojů. Výtvarná i zvuková složka inscenace je volně ovlivněna orientálním způsobem scénování a vytváří původní svébytný tvar.

V neposlední řadě mohou diváci navštívit již čtvrtý komponovaný program jevištních miniatur tanečního či pohybového divadla s prvky na pomezí kino-divadlo (projekce, nová média, stínohra atd.). Na základě veřejné výzvy dostalo několik vybraných umělců příležitost představit publiku deset až patnáct minut z vybraného představení v rámci večera „Esence tance IV. – kapitola kino-divadlo

O PROSTORU KINA 64 U HRADEB

Legendární KINO 64 U HRADEB bylo prvním nově vybudovaným poválečným kinem v Praze, na svou dobu bylo špičkově vybaveno panoramatickou projekcí a stereofonním zvukem. Zajímavostí je, že kino nebylo postaveno v souladu s tehdejším trendem, tedy s jednotným amfiteátrem hlediště, ale ve stylu předválečných kin s prostorem rozděleným na parter a balkon. Nejslavnější éru KINO 64 U HRADEB zažilo hned po svém otevření v roce 1964, kdy se stalo vyhledávaným premiérovým kinem. Útlum přišel s nástupem multikin v druhé polovině 90. let, tehdy bylo kino prodáno. V roce 2002 navzdory bouřlivým reakcím památkářů a médií kino zaniklo a celý prostor měl být přebudován na podzemní garáže. Ačkoliv se tento plán podařilo zastavit, dílo zkázy dokonaly povodně v roce 2002.

Iniciátorem odvážné myšlenky po dvaceti letech znovu oživit KINO 64 U HRADEB je Jan Čep společně s týmem spolupracovníků. V současné době se na obnově podílí několik subjektů, usilujících o vznik nového polyfunkčního prostoru. Spolek Jsme U Hradeb se věnuje především mapování historie a „paměti“ místa, komunikaci a také komunitnímu rozvoji projektu.

ProFitArt

Produkční platforma založená v roce 2012 Šárkou Pavelkovou a Josefem Neufusem se zaměřuje na oblast nezávislého nonverbálního, fyzického a současného tanečního divadla. Každoročně pořádá večer „Esence tance“ pro mladé umělce tohoto divadelního žánru, z nichž vybraným dává možnost budoucí produkční podpory.

Šárka Pavelková stála u zrodu Asociace nezávislých divadel ČR a je její výkonnou manažerkou.

Týden divadla pro 64 U Hradeb

Program:

24.10 19:30 The Trial

25.10. 19:30 The Trial

26.10. 19:30 Esence tance

27.10. 18:00 Sávitrí/ malá scéna

Producent: ProFitArt

Koproducent: Jsme U Hradeb, z.s.

Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kultury

Partneři: DivadloX10, Institut Intermédií, Divadlo bratří Formanů, Tiscali, Innogy

Předprodej: https://goout.net/cs/festivaly/tyden-divadla-pro-64-u-hradeb/dgnic/#"T":"2017-1024T10:00:01"

Cena vstupenek: 150-350 Kč

Kontakty

KINO 64 U HRADEB, Mostecká 273/21, 118 00 Praha 1- Malá Strana

FB: www.facebook.com/64UHradeb

 

ProFitArt – komunikace:

Barbora Jakubcová, +420 775 114 712

 

Produkce:

Adriana Spišáková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.profitart.cz

FB akce:

https://www.facebook.com/events/273393763151281/

Jste zde: Domovská stránka Aktuálně Týdne divadla pro 64 U Hradeb